JOANNA SURZYCKA

          Od urodzenia związana z Ziemią Cieszyńską. Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, długoletnia nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. Obecnie na emeryturze.

          Pierwsze dwa wiersze zostały opublikowane w albumiku malarsko – poetyckim Stefanii Bojdy pt. „Tobie dedykuję …” w 1996 r. do wybranych prac malarki.

           Wydała cztery tomiki poezji: „Kradzione minuty” w 2006 r., „Kolorowe minuty” w     2007 r., „Minuty u św. Elżbiety” w 2008 r., „Minuty w Ziemi Świętej” w 2010 r., "Minuty w Ziemi Świętej 2" w 2013 r..

           W roku 2007 zajęła I miejsce w konkursie poetyckim „Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie”, zorganizowanym przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego. We wrześniu 2008 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie poetyckim „Bez nich nie byłoby nas” Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. W lutym 2010 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie pamiętnikarskim „Między starymi a nowymi laty. Wspomnienia pamiętnikarskie Cieszyniaków na wsi i w mieście”, zorganizowanym przez Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ oraz Urząd Miejski w Cieszynie.

         W 2007 r. z Grupą Poethicon wydała singiel do słów wiersza  „Modlitwa”.

 Mężatka, czworo dzieci, siedmioro wnucząt.