Wujaszek Kuferek

bajki dzieciom opowiada

  

Zawartość

KROKI

BRYGIDA  SIMKA    

        Katowiczanka z urodzenia, mieszka w Zebrzydowicach, tu pokochała piękno Śląska Cieszyńskiego.
Brygida Simka uprawia różne formy plastyczne: rysunek, grafika, akwarela, pastele, a w szczególności malarstwo olejne. Jej grafiki zdobią okładki książek, głównie almanachów, w których znajduje się również jej poezja. Uczestniczy w plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych, wystawach i konkursach. Obrazy swoje prezentowała na 95 wystawach zbiorowych (w Bielsku, Wodzisławiu, Jastrzębiu Zdroju, Chełmku, Ujsołach, Jeleśni, Mesznej, Polance Wielkiej, Karwinie-Darków, Wilkowicach, Rudzie Śląskiej, Kwidzynie, Jastarni, Białej Rawskiej, Zakopanem, Piwnicznej, Dębkach, Pszczynie, Ostrawie, Katowicach). Organizowała 15 wystaw indywidualnych: Bielsko-Biała, Katowice, Wodzisław, Jastrzębie Zdrój. W malarstwie swoim, będąc na plenerach utrwala od zapomnienia stare chaty, architekturę miast, konie, ludzi. Również jedną z pasji jest ceramika artystyczna. Prace jej można zobaczyć na wystawach, a w szczególności za granicą: Czechy, Słowacja, Węgry. Co roku prezentuje swoje prace ceramiczne w Czechach „Betlemy”- w Ostrawie, Frydku-Mistku, Hlucinie, Uherskim Hradiste, Hradec Kralovie, Hawirzowie.    
        Swoje wewnętrzne przeżycia i refleksje wyraża w poezji. Jej wiersze znalazły się na stronach almanachów poetyckich oraz antologii współczesnej. Otrzymała kilka nagród. Poetycko zadebiutowała w „Sejmiku poetyckim pod Diablą Górą” w Bukownie, gdzie otrzymała nagrodę „Srebrnego Liścia Bukowego” - 1997 rok, za wiersz pt. Kroki. Pod tym tytułem wydała swój zbiorek poetycki w 2013 roku, uzupełniając go własnymi grafikami. Jej wiersze znalazły się na stronicach antologii współczesnej w Oficynie Wydawniczej „MAK” w Szczecinie, „Czerwienią krzyczą maki” (1999) i w almanachu „Moja tęsknota wiosenna” (wyd. Grupa na Zamku, Oświęcim 1999). W 2014 roku wiersze jej ukazały się w antologii wydanej w Słupsku „Zagraj nam skrzypeczku”.    
        Z okazji Święta Walentynkowego miasto Brzeszcze zorganizowało konkurs - wiersze o miłości, na którym zajęła III miejsce.    
        W wolnych chwilach dla relaksu, uzupełnia swą twórczość haftem krzyżykowym, kaszubskim, koronkami koniakowskimi. Malarstwo, rzeźba, poezja to jej wielka pasja, uważa, że robi to dla drugich,
odnajdując w tym sens w życiu.    
    Jest to druga książka, którą przy bardzo udanej współpracy wydajemy wspólnie z tą autorką. Obie książki były oczekiwane przez czytelników i w obu autorka nie sprawia im zawodu - zarówno z uwagi na treść, formę i ilustracje. Rzadko trafiają się twórcy tak wszechstronnie utalentowani jak Pani Brygida Simka. 

 AUTORKA O SOBIE       Moje pasje... moje marzenia...    
    Niniejsza książka z opowiadaniami dla dzieci jest jednym z moich spełnionych marzeń. Realizuję je może późno, ale wcześniej nie było mi to dane.
    Zawsze pasjonowały mnie książki dla dzieci, głównie ilustracje, mam je nadal, niektóre są bardzo stare. Rysowałam od wczesnego dzieciństwa, rysuję do tej pory, to moja wielka pasja, do której doszła ceramika artystyczna oraz poezja. Realizuję moją pierwszą książkę dla dzieci, w której rysunki są w moim stylu, a postacie z mojej wyobraźni. Kocham dzieci - to ważne, aby dla nich tworzyć. Opowiadania są proste, prostota jest najlepiej akceptowana przez wszystkich. W opowiadaniach wprowadziłam nastrój spokoju z pewną dozą humoru, w postaciach ukazane są przywary i zalety. Jest ukazane piękno budzącej się przyrody, ptaki występujące w naszym kraju. Wyeliminowałam wszelką agresję, która obecnie gości wszędzie, „karmi” się nią również dzieci.
    Chcę, żeby treść i rysunki mojego autorstwa spełniły cel w tej książce, skromny wprawdzie, ale będzie małym wkładem w kształtowaniu wrażliwości na piękno
i dobro w naszych dzieciach.
    Chcę nadmienić, że w opracowaniu niniejszej książki bardzo mi pomógł współwydawca pan Jerzy Ruksza z Drukarni Interfon Sp. z o.o. Posiadając w tej materii fachową wiedzę, ażeby książka była jak najodpowiedniej wydana, tym bardziej, że jest to książka dla dzieci.
Serdecznie chciałabym podziękować panu Jerzemu Rukszy oraz współpracownikom drukarni, za życzliwe ustosunkowanie się do wydania mojej książki.
                                                                                                                                         

                                                                                                                                              Brygida Simka